Не претерувајте со диети: Ова се знаците на анорексија

Не претерувајте со диети: Ова се знаците на анорексија

Анорексијата за жал станува се пораспространета и позастапена болест која не само што го напаѓа телото, туку го напаѓа и нашиот ум. Во денешното време во кое живееме, во трката за фит тело, понекогаш може да претераме и да го нарушиме нашето здравје.Анорексијата не е нималку лесна и наивна болест, па затоа треба да внимаваме што, колку и како јадеме.

Ова се првите знаци на болеста поврзана со исхраната:

Опсесија со храна

Искривена слика за нашето тело

Осетливост на ладно

Намалена социјализација

Ослабен имунитет

Држење екстремни диети

Депресија

Физички промени како каснење на циклусот, главоболки и губење на косата и кршливи нокти.

Gotvi.mk препорака е балансираната и разноврсна исхрана, како и редовните спортски активности или пешачење.

Повеќе вести на Готви.мк:

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

singlepost_text