Направете празнична погача – за многу години празникот Голема Богородица

Направете празнична погача – за многу години празникот Голема Богородица

Направете вкусна празнична погача за големиот празник Успение на Пресвета Богородица. Празникот нека донесе здравје, мир и љубов во вашето семејство.

Состојки за погачата:

 • 650 гр брашно
 • 20 гр квасец
 • 125 мл млака вода и млеко
 • 70 гр путер
 • 50 мл јогурт
 • 1 јајце
 • 2 лажици сол
 • 2 лажици шеќер
 • 50 мл масло
 • 1 жолчка за премачкување

Подготовка:

 1. Квасецот се става во мешавината со топла вода и млеко, па ќе ставите брашно, сол и шеќер, и јајцата. Додадете го и јогуртот и маслото и замесете тесто.
 2. Тестото се остава десетина минути, па се дели на 4 дела. Секој дел се расукува во кора, па потоа секоја кора се премачкува со растопен маргарин.
 3. Корите се редат на плех со хартија за печење, па погачата се сече на 8 дела.
 4. Секоја осмина се прави како плетенка, па се премачкува погачата со јајце и масло.
 5. Се пече 30 минути на 200 степени.
 6. СОВЕТ: Послужете со јогурт и сирење.

Повеќе вести на Готви.мк

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

ВИДЕО: 3 брзи видео рецепти за пица

Печена пица палачинка

Пица на два ката

ВИДЕО: Рецепт за пица кој не се пече во рерна

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

 

singlepost_text