Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

После долготрајното перење и носење, алиштата можат да го изгубат својот сјај и боја. Ви откриваме многу едноставен и евтин лек со кој ќе ги освежите боите на вашите алишта:

За да ја зачувате односно обновите свежината на бојата на вашите алишта кои сакате да ги исперете, потребно е претходно да ставите една голема лажица оцет во литар топла вода. Ова се однесува на ткаенини во посветли нијанси, како и во розева или зелена боја.

Доколку ткаенината е во црвена или потемни бои, тогаш оцетот се додава во ладна вода.

Откако ќе отстојат, ставете ги алиштата да се перат на стандарден начин.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text