Салата со вкусот на морето – туна со тестенини

Салата со вкусот на морето – туна со тестенини

Летото е период за салати, па направете свежа и вкусна салата со туна и тестенини.

Состојки:

 • 2 конзерви туна 
 • 1 лименка грав 
 • 1 лименка пченка 
 • 1 црвена пиперка 
 • 150 гр шери домати 
 • 1 морков 
 • 1 лук 
 • 2 шолји тестенини во форма на машнички 
 • зачини и масло

Подготовка:

 1. Се ренда морковот, се сече лукот, а шери доматите се сечат на коцки. Додадете ги и гравот, пченката и туната. 
 2. Сè се меша и се става во сад. 
 3. Тестенините се варат во врела и солена вода со масло, па се ставаат заедно со смесата од туна. 
 4. На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Врап со туна кој се прави за 5 минути

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство