Палачинки со боровинки готови за 2 минути

Палачинки со боровинки готови за 2 минути

Ако ви здодеа од вообичаениот начин на подготовка на палачинки, Gotvi.mk ви нуди нов, вкусен и интересен начин, за подготовка на десерт од соништата. Палачинки со боровинки ќе станат вашиот нов омилен десерт. Може да ги послужите и за појадок. 

Состојки:

 • 3 лажици сенаменско брашно 
 • 1/4 лажици сода бикарбона 
 • 2 лажици јаворов сируп 
 • 1 лажица млеко 
 • 1 лажица масло 
 • 1 јајце 
 • 1 лажица боровинки

Подготовка:

 1. Сите состојки освен боровинките помешајте ги и ставете ги во сад, кој ќе го ставите подоцна во микро печка. 
 2. Откако смесата ќе стане хомогена и изедначена, додадете ги боровинките, па ставете го садот околу минута во микробрановата. 
 3. Одозгора декорирајте со уште некоја боровинка. 
 4. На здравје! 

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди