Месо од соништата: Пилешко со лукче и вино

Месо од соништата: Пилешко со лукче и вино

Вкусен ручек со бело месо на трпеза. Направете го специјалитетот на денот, пилешко со лукче и вино.

Состојки:

  • 700 гр пилешко 
  • 3-4 чешниња лук 
  • 1 гранка рузмарин 
  • 150 мл бело вино 
  • сол, бибер и масло

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото ставете го во сол и бибер, па пржете го во тава со врело масло. Откако ќе добијат боја, свртете ги од другата страна. Ситно исечете го лукот и ставете го во садот. 
  2. Додадете го рузмаринот, па тргнете ја тавата од оган. 
  3. Потоа, вратете го пилешкото на оган и додадете го виното. 
  4. Послужете со чаша бело вино.

Повеќе вести на Готви.мк

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук

 

 

singlepost_text