Модар патлиџан во пикантен сос – Многу состојки, малку труд

Модар патлиџан во пикантен сос – Многу состојки, малку труд

Направете специјалитет во кујната. Модар патлиџан со сос е на утрешното Gotvi.mk мени:

Состојки:

 • 3 модри патлиџани
 • 4 домати
 • 4 лукчиња
 • 1 кромид
 • 1 лута пиперка
 • 120 мл бело вино
 • 1/2 лажица бибер
 • 1 лажица оригано
 • 1/2 лажица шеќер
 • масло за готвење

Начин на подготовка:

 1. Модрите патлиџани треба да ги исечете на кругови и да ги оставите да отстојат посолени еден час,  а потоа да ги испржите на тава со масло. Во истото масло ставете ги и исечканите кромид, пиперка и домати.
 2. Потоа ставете ги во чинија и прелијте со сос направен според упатството во третиот чекор.
 3. Ставете го белото вино во садот со лукот и динстајте. Додадете ги зачините и шеќерот.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Полнети печурки по најдобар рецепт

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Динстано телешко со печурки

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брзо и посно: Печурки со сусам

Мусака со печурки

Печурки во бел сос

singlepost_text