Француски тост за почеток на денот

Француски тост за почеток на денот

Направете вкусен француски тост и почнете го денот сити и полни со енергија.

Состојки:

  • 1 јајце 
  • 1 лажица екстракт од ванила 
  • 1/2 лажицa цимет 
  • 1/4 лажици млеко 
  • 4 парчиња леб

Подготовка:

  1. Изматете ги јајцата, ванилата и циметот, па измешајте ги со млекото. 
  2. Убаво поминете ги парчињата леб во смесата, па ставете ги на тава да се испржат. 
  3. Декорирајте со овошје или џем. 
  4. Добар апетит!

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

Напиток кој го менува денот -Смути од кафе и банани

Вкусни чоколадни мафини