Мора да знаете: Бојата на овошјето и зеленчукот е најважна – Еве зошто

Мора да знаете: Бојата на овошјето и зеленчукот е најважна – Еве зошто

Зеленчукот и овошјето кои се најздравиот дел од нашата исхрана, имаат и една друга тајна освен витамините. Нивната боја е многу важна за нашето здравје, а еве и зошто е тоа така.

ЦРВЕНА

Црвената храна содржи ликопен кој помага телото да се ослободи од штетните и отровни материи, штити од болести и воспаленија на простатата и белите дробови. Црвената храна е преполна со антиоксиданси.

Затоа, јадете црвени пиперки, ротквици, јагоди, лубеница, малини, домати…

ПОРТОКАЛОВА И ЖОЛТА

Оваа храна содржи алфа каротен кој штити од рак, како и бета каротен кој се претвора во витамин А кога ќе дојде до телото. Добар е за видот и ја штити кожата.

Затоа, јадете сладок компир, морков, портокал, лимон, жолти јаболка, диња, банани, мандарини, круши, ананас…

ЗЕЛЕНА

Оваа боја го прочистува телото и го штити од рак. Содржи калциум и минерали.

Затоа, јадете зелени пиперки, краставици, тиквици, зелени јаболка, авокадо, младо лукче, грашок, боранија, марула, брокула, киви, лимета…

СИНА И ВИОЛЕТОВА

Сината, виолетовата и индиго бојата имаат антиоксиданси кои го регулираат крвниот притисок и го одржуваат здравјето на срцето.

Затоа, јадете боровинки, капини, сливи, смокви…

БЕЛА

Оваа храна има алицин кој има антиканцерогено дејство, и го штити телото од болести.

Јадете лук, кромид, карфиол, компир, ѓумбир…

Повеќе вести на Готви.мк

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

ФОТО: Facebook

singlepost_text