Правите прослава или журка? – еве со што да ги изненадите гостите

Правите прослава или журка? – еве со што да ги изненадите гостите

Тие се прават брзо и едноставно, а толку се вкусни и идеални за журка! Пица мафините се со привлечен изглед и неодолив вкус. Се подготвуваат за миг.

Состојки:

 • тесто за пица 
 • сос од домати 
 • оригано 
 • моцарела 
 • маслиново масло

Подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени и ставете масло во калапот за мафини.
 2. Поделете го тестото на 12 еднакви делови и развлечете го секој дел. 

   

 3. Премачкајте ги со сос од домати, ставете оригано и моцарела. Замотајте го тестото во спирала почнувајќи од подолгиот крај, превиткајте го на пола и ставете го во калапот за мафини така што отворената страна ќе биде нагоре.
 4. Печете околу 20 минути.
 5. Уживајте, забавувајте се и гответе со љубов 🙂

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте