Направете вкусни палачинки во блендер – готово за миг

Направете вкусни палачинки во блендер – готово за миг

Направете вкусни палачинки за неколку минути. Сите состојки ќе ги ставите во блендер и ќе гледате како се случува фантазија во кујната.

Состојки:

 • 1 зрела банана 
 • 2 шолји млеко 
 • 2 шолји овесни снегулки 
 • 1 јајце 
 • 1 кафена лажичка сода бикарбона 
 • кокосово масло 
 • екстракт од ванила (по желба) 
 • 1 лажичка мед (по желба) 
 • 1 лажичка мало од бадем (по желба)

Подготовка:

 1. Во блендер ги матите бананата, млекото и овесните снегулки. Додавате јајце и сода бикарбона, па повторно матите. Ако ставате додатоци по желба, додадете ги и матете уште неколку секунди. 
 2. Загрејте ја рерната и на кокосовото масло печете ги палачинките. Најубаво е што помали да бидат палачинките. Кога на горната страна ќе се појават меурчиња, свртете ја палачинката и печете на другата страна. 
 3. Јадете ја со свежо овошје или со својата омилена намирница. 
 4. СОВЕТ: Во смесата можете да додадете и темна чоколада.На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

 

 

singlepost_text