Кое вино предизвикува мамурлак, бело или црвено?

Кое вино предизвикува мамурлак, бело или црвено?

Многумина од нас сакаме понекогаш да се опуштиме со чаша бело или црвено вино, во зависност од нашиот вкус. Нема ништо поубаво од дружење со чаша вино со саканиот, саканата или пријателите, но некогаш сите знаеме да заборавиме на времето и да се напиеме некоја чашка повеќе.Според професорот Стив Алшоп, од Националниот институт за истражувања во Перт, Австралија, црвеното вино е она кое може да предизвика повеќе мамурлак, отколку белото.

Утредента, како лек за мамурлак, најдобро е да пиете вода, кисела вода или други лесни пијалаци.

Повеќе вести на Готви.мк:

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук

 

singlepost_text