Ви се пријаде нешто благо? Вистинскиот избор се „чоколадни тартуфи”

Ви се пријаде нешто благо? Вистинскиот избор се „чоколадни тартуфи”

Направете чоколадни колачиња со смокви кои се неверојатно вкусен десерт. Целото семејство ќе се радува.

Состојки:

  • 100 гр темна чоколада
  • 50 гр суви смокви
  • 50 мл слатка павлака
  • 2 лажици маслиново масло
  • 10-15 гр какао во прав

Подготовка:

  1. Чоколадото се сечка на парчиња, а сувите смокви на ситни коцки.
  2. Во тава се става малку масло, како и чоколадото и слатката павлака. Додајте ги сечканите суви смокви.
  3. Оладете ја смесата и со помош на две лажици направете тартуфи. Убаво поминете ги во какаото.

Повеќе вести на Готви.мк

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Ќе ви годи летово: Сладолед со омилениот нутела крем

Седумдневна диета со вашата омилена храна

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Чиа пудинг

Вафли за заљубени

 

 

singlepost_text