Предлог ручек за денешното мени: Пилешко со брокула

Предлог ручек за денешното мени: Пилешко со брокула

Направете вкусно пилешко месо со брокула кое е вистински деликатес во кујната.

Состојки:

 • 1 шолја ориз 
 • 1/4 лажици бибер 
 • 1/2 лажици лук во прав 
 • 1 конзерва пилешка супа 
 • 1 шолја рендано сирење 
 • 2 шолји ситно сечкани брокули 
 • 500 гр пилешки прсти

Подготовка:

 1. Ставете ги оризот, пилешката супа, пилешкото, сирењето, брокулата и зачините во огноотпорен сад. 
 2. Печете околу 50 минути на 190 степени. 
 3. Пред да ја извадите тавата од рерна, изрендајте уште малку сирење. 
 4. Ставете на чинија и уживајте во ручекот зготвен со љубов. 

  СОВЕТ: Одлично оди со чаша бело вино.

Поврзани рецепти на Готви.мк

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук