Најздравиот десерт на светот – Рецептот е стар 6.000 години

Најздравиот десерт на светот – Рецептот е стар 6.000 години

Овој колач е најстар колач на светот, се прави од само две намирници, а важи и за најздрав десерт кој сте го пробале некогаш.

Состојки:

  • 300 гр паста од сусам (тахини) 
  • 300 гр мед

Подготовка:

  1. Добро се мешаат двете состојки и се прават бомбици. Се ставаат во ладилник да се стврднат и тоа е тоа, десертот е спремен за послужување. 
  2. НАПОМЕНА: Овој десерт е полн со витамини и минерали, го смалува нивото на стрес, го регулира нивото на холестерол, дава енергија и го намалува чувството на тага. 
  3. Уживајте во храната и гответе со љубов 🙂

Повеќе вести на Готви.мк

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

 

singlepost_text