Свеж зеленчук со крем сос

Свеж зеленчук со крем сос

Направете си совршенство во кујната. Подгответе крем сос и послужете го со зеленчук. Ем здраво, ем ќе ве одржи вити.

Состојки:

 • 200 гр целер 
 • 200 гр морков 
 • 1 краставица 
 • 1 тиквичка 
 • 300 мл јогурт 
 • 2 лажици масло 
 • 1 лимон 
 • 1 лажица сол 
 • 1/2 лист копар

Подготовка:

 1. За сосот во сад измешајте масло, сол, копар, јогурт и лимонов сок. 
 2. Зеленчукот исечете го на подебели ленти и ставете го на чинија. 
 3. На средина ставете го кремастиот и здрав сос. 
 4. Посно, веге и здраво. Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Салата која летово ќе ја правите секој ден

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

 

singlepost_text