ХУМАНОСТ: Досега собрани 740 илјади евра за настраданите во поплавите – Црвен Крст ќе ги распределува линеарно

ХУМАНОСТ: Досега собрани 740 илјади евра за настраданите во поплавите – Црвен Крст ќе ги распределува линеарно

До вчера Црвениот крст на РМ во поплавените подрачја дистрибуирал 30.049 пакети со храна, 21.000 дневни оброци, 9.700 топли оброци, 2.792 конзервирана храна, 28.791 литри млеко, 15.422 литри јогурт, 6.204 пакети со хигиена, 1.098 бебешки пакети, 295 тони вода, 746 пакети пелени, 568 душеци, 4.400 ќебиња, 600 килограми облека, 734 парчиња чизми, 341 литри дезинтал, градежни колички 98, лопати 126, 1.036 маски…, а укажани се и 177 асистенции по прва помош од страна на екипите на Црвениот крст.

Како што информираат од Црвениот крст, поради постоење натамошен интерес за донирање во парични средства, како и за реализација на веќе најавени и потврдени донации од правни субјекти, акцијата ќе се продолжи за седум дена и ќе трае заклучно со 29 овој месец. По завршување на акцијата средствата ќе бидат префрлени линеарно на сметките на граѓаните погодени од поплавите.

Заинтересираните правни субјекти и граѓани и натаму можат да се вклучат со обезбедување парична помош:

Жиро сметка на Фонд на солидарност: 300000001327966 ДБ 4030984271620 – Комерцијална банка

Донирање на 100 денари со повик на телефонските броеви: 075/070/077 143 400

До сега се собрани 32.372.244 денари на сметката на Фондот на солидарност, додека на сметката од телефонските повици собрани се 13.186.000 денари.

Од Црвениот крст апелираат во активностите за донирање хуманитарна помош да се следат инструкциите на надлежните институции и Црвениот крст на РМ, со цел поефективно справување со последиците од природната катастрофа. Од утре помошта во материјални добра може да се предаде во магацините на Црвен крст на РМ во Момин Поток – Скопје од 8 до 18 часот.

Повеќе вести на Gotvi.mk:

ФОТО: Како Skyrunning Србија го претставија невремето во Скопје

ВИДЕО: Еве колку силно се гледало скопското невреме од Косово

БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите

Фондацијата на Ана и Владе Дивац повикуваат светот да донира за настраданите во поплавите

Пекабеско донираше 2,4 тони млеко и конзервирана храна за настраданите во поплавите

(ФОТО) Слаткар: Остај тастатурата и фати се за лопата

Сања за акцијата на Слаткар: Маж ми, дел од големите мажи!

НЕВРЕМЕ: Донации за семејствата на загинатите и настраданите во поплавите – Еве како да помогнете

Еве како да донирате за настраданите во поплавите

 

Преземено од Прес24

singlepost_text