Денеска на мени: Шницли од компири

Денеска на мени: Шницли од компири

Направете вкусни шницли од компир кои имаат неодолив вкус.

Состојки:

 • 500 гр компири
 • 200 гр презла
 • 2 јајца
 • 1 кромид
 • 1 лажица путер
 • сол и бибер
 • масло

Подготовка:

 1. Компирот се лупи, се сече и се вари во солена вода додека не омекне. Се додаваат путерот и кромидот и јајцата.
 2. Се става презла на рацете и со смесата се прават шницли.
 3. Се пржат на масло додека не поруменат од обете страни.
 4. Се ставаат во салфетка да ги впие маснотиите.Уживајте во храната и гответе со љубов 🙂

Повеќе рецепти на Готви.мк

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text