Витамини во чинија: Шарена салата со зелка и јаболко

Витамини во чинија: Шарена салата со зелка и јаболко

Летото е период кога треба да бидеме витки, а тоа најдобро се постигнува со салати. Ова е супер брз рецепт за вкусна салата каква што немате јадено до сега.

Состојки за салатата:

 • 1/2 главица зелка 
 • брокула
 • 1 главица кромид 
 • 1 поголем морков 
 • 1 јаболко 

  Состојки за сос:

   

 • 1/2 шолја кисела павлака 
 • 1 лажица оцет 
 • 3 лажици вода 
 • сол, шеќер и бибер по вкус

Подготовка:

 1. Сите состојки за салатата крупно изрендајте ги во сад и измешајте. 
 2.  Во друг сад направете сос од зачините, водата, оцетот и киселата павлака. 
 3. Прелијте ја смесата во садот со зеленчукот со сосот. 
 4. Оставете ја салатата во фрижидер, и за неколку минути сервирајте ја. 
 5. Овие намирници се доволни за три лица.

Повеќе вести на Готви.мк

Врап со туна кој се прави за 5 минути

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство