(ВИДЕО) По невремето и поплавите: Какво овошје и зеленчук ќе се најде на пазарите?

(ВИДЕО) По невремето и поплавите: Какво овошје и зеленчук ќе се најде на пазарите?

Многу мал дел од поплавените земјоделски површини кои настрадаа во невремето кое го зафати скопскиот регион пред две недели ќе бидат подготвени за есенските земјоделски работи. Се очекува првите примероци за анализа од поплавените ниви да бидат земени неделава.

Професорката на факултетот за земјоделски науки Татјана Миткова, објаснува дека одделни делови на теренот се со различни штети.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

ВИДЕО: Невреме во Кичево, поплавен патот кон Охрид

Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Принцот Хари е на диета – Еве што не смее да јаде

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

 

Преземено од ТВ Нова