Циклон доаѓа кон Македонија попладнево: Пороен дожд, ветер и грмежи

Циклон доаѓа кон Македонија попладнево: Пороен дожд, ветер и грмежи

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме, со интензивен пороен дожд силни електрични празнења и силен ветер.Температурата ќе се движи од 24 до 35 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 29 степени.

Во следните денови ќе има повторно обилни врнежи од дожд наместа проследени со ретки грмежи и со засилен северен ветер. На повеќе места врнежите ќе бидат изобилни. Температурата на воздухот во вторник ќе биде за 10-тина степени пониска, а од четврток ќе има постепен пораст.

Oд УХМР препорачуваат во случај на појава на електрични празнења да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Повеќе вести на Готви.мк

ФОТО: Наместо торта, за роденден доби 1001 роза

Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Принцот Хари е на диета – Еве што не смее да јаде

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

singlepost_text