За љубителите на италијанска кујна: Гратинирани шпагети за вкусен викенд

За љубителите на италијанска кујна: Гратинирани шпагети за вкусен викенд

Познатиот вкус на тестенини, на сосема нов начин. Направете вкусни шпагети за цело семејство. Еве што ви треба:

Состојки:

 • 1 кеса шпагети
 • 20 гр путер
 • 1 морков
 • 1 јајце
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 лажица пармезан

Подготовка:

 1. На тава со масло пропржете го морковот кој претходно ќе го измиете и изрендате. Додајте 150 мл ладна вода и варете 3 до 5 минути.
 2. Во тава премачкана со маргарин ставете половина од шпагетите кои претходно ќе ги сварите во врела и солена вода. Прелијте ги со сосот.
 3. Ставете уште половина шпагети, па прелијте ги со павлака и јајце.
 4. Одозгора ставете го изренданиот кашкавал.
 5. Печете 10 минути на 220 степени во рерна.
 6. СОВЕТ: Шпагетите варете ги малку пократко, бидејќи ќе се печат.На здравје!

Повеќе рецепти за љубителите на италијанската кујна на Готви.мк

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук

Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење