Совршено декориран десерт: Направете чоколадни пралини

Совршено декориран десерт: Направете чоколадни пралини

Вкусен чоколаден рецепт, совршено украсен со чоколадни мрвици. Еве како да направите чоколадни пралини:

Состојки:

  • 200 мл слатка павлака
  • 50 гр какао во прав
  • 2 жолчки
  • 120 гр масло
  • 200 гр чоколада за готвење
  • 1 пакетче чоколадни мрвици

Подготовка:

  1. Слатката павлака се зоврива и во неа се додава какаото, па се убаво се меша. Во смесата се ставаати двете жолчки да се соединат, па се трга од оган и се меша додека малкуда се олади.
  2. Со миксер во сад измешајте ги маслото со шеќерот и растопеното чоколадо. Додајте ја и претходно подготвената смеса. Оставете да се излади.
  3. Обликувајте топчиња и убаво поминетеги во чоколадните мрвици.Уживајте 🙂

Повеќе десерти на Готви.мк

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Ќе ви годи летово: Сладолед со омилениот нутела крем

Седумдневна диета со вашата омилена храна

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Чиа пудинг

Вафли за заљубени

singlepost_text