Чај кој ве прави и послаби и попаметни

Чај кој ве прави и послаби и попаметни

Зелениот чај има многу благодети врз телото на човекот. Освен што помага за слабеење и здравје, исто така делува на мозокот така што не прави попаметни.Според Daily Mail, испитаниците на едно истражување подобро ги извршувале сите задачи и работни обврски додека пиеле зелен чај.

Тоа подобрување го потврдиле и снимки од мозокот. Научниците воочиле зголемена активност меѓу фронталниот и париеталниот кортекс. Париеталниот кортекс е задолжен за преработка и регулирање на виденото, додека фронталниот е одговорен за планирање, фантазија и креативност.

Зелениот чај е добар и за слабеење и фит тело. Затоа не штедете, туку тркнете во маркет и купето го ова богатство за телото и умот.

Повеќе вести на Готви.мк

Зошто е здраво да јадеме праски?

Лубеница 15, праски 30, цреши 120 денари за килограм – Еве ги моменталните цени на пазарот во Охрид

240 денари за цреши, 150 денари за кило праски – еве ги цените за летување во Црна Гора

Природна лимонада од праски – веднаш ќе посакате да ја направите

Портокал, праска, кајсија… Здравствени предности на природните oвошни сокови

Исхрана на децата: Еве колку овошје и зеленчук треба да јадат дневно

Јадете колку сакате – Антиоксиданс диета

singlepost_text