Викенд ручек идеја: Тиквички во тесто со префинет вкус

Викенд ручек идеја: Тиквички во тесто со префинет вкус

Направете тиквички во тесто кои имаат одличен вкус. Еве што ви е потребно за вкусен оброк на трпеза:

Состојки:

 • 6 листа готови кори за пита 
 • 1 лажица ким 
 • 4 лажици масло 
 • 200 мл млеко 
 • 150 гр сирење 
 • 700 гр тиквички 
 • 1 лажица вегета 
 • малку магдонос

Подготовка:

 1. Тиквичките се лупат, рендаат, посолуваат и се цедат, па им се додаваат млекото, брашното,вегетата,маслото, сирењето, ситно исечканиот магдонос и сè се меша во сад. 
 2. Во друг сад се прави прелив од јајце, масло, млеко и јогурт. 
 3. Три кори се ставаат во тава за печење и се става од смесата со јајце. Се става и од филот. Потоа се редат и другите кори и се повторува постапката. 
 4. Печете 40 минути на 180 степени. 
 5. Може да послужите со јогурт.
 6. Уживајте во крцкавиот вкус и гответе со љубов 🙂

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк:

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

ВИДЕО: 3 брзи видео рецепти за пица

Печена пица палачинка

Пица на два ката

ВИДЕО: Рецепт за пица кој не се пече во рерна

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица