Супер брзо и супер вкусно: Пилешка салата со сирење

Супер брзо и супер вкусно: Пилешка салата со сирење

Оваа салата е вкусна и хранлива и ќе ве држи сити цел ден. Доволна е за четири лица.

Состојки:

 • 400 гр пилешки месо
 • 2 краставици
 • 150 гр зелка
 • 2 бабури
 • 1 лјогурт
 • маслиново масло
 • сирење
 • вегета и сол

Подготовка:

 1. Пилешкото месосе сече напрсти и се пржат на грил тава. Се посолуваат и се оставаат да се исцедат откако ќе се оладат.
 2. Зеленчукот се сече на кругови, откако претходно убаво ќе се измие и исчисти. Зелката се ренда и сèсе меша со месото во сад.
 3. Се додаваат масло, зачини и јогурт. Се меша и се додава и сирење. Количината и видотсе по ваш избор, во зависност од тоа колку го обожавате.
 4. Тоа е тоа! Пријатен ручек!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Врап со туна кој се прави за 5 минути

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство