Одлично оди со помфрит и чипс: Пикантен и вкусен сос “Лут Гонзалес”

Одлично оди со помфрит и чипс: Пикантен и вкусен сос “Лут Гонзалес”

Лут Гонзалес е сос кој со самото име открива дека се работи за пикантен и  одличен вкус. Одлично оди со било кое јадење, тесто и чипс. Па, од сега ќе има со што да ги израдувате пријателите.

Состојки:

 • 1 доматно пире
 • 60 гр лук
 • 2 лажици магдонос
 • 2 лажици лимонов сок
 • 1 чешне кромид
 • 1 лажица црвен пипер
 • сол и црн пипер

Подготовка на сосот:

 1. Доматното пире се меша со лук, магдонос и кромид, лимоновиот сок и црвениот пипер.
 2. Сè убаво се соединува во сад, па се додаваат зачините.
 3. Оставете да се олади пред послужување.
 4. Забавата може да започне 🙂

Повеќе рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

singlepost_text