Егзотичен сладолед куп – совршенство во чаша

Егзотичен сладолед куп – совршенство во чаша

Летото е време за сладолед, а овој пат имате можност да направите супер леден вкус со егзотично овошје.

Состојки:

  • 1 шолја сладолед од манго
  • 1 шолја сладолед од киви
  • 1 шолја сладолед од банана
  • 1 манго
  • 1 лажица шеќер
  • 1 шлаг пена
  • 50 гр ореви

Подготовка:

  1. Мангото се ситни и се меша со шеќерот. Кашестата смеса се става во широки чаши. Во секоја се става топка од секој од четирите вида сладолед.
  2. Се украсува со шлаг пена која претходно ќе ја изматите во сад.
  3. Уживајте 🙂

Поврзани вести на Готви.мк:

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?