Веднаш фатете се за работа: Пржени лепчиња на нов начин

Веднаш фатете се за работа: Пржени лепчиња на нов начин

 Мислевте дека нема повкусни пржени лепчиња од оние со јајца? Се излажавте, овој рецепт ги надминува сите други рецепти.

Состојки:

 • 3 парчиња леб
 • 2 јајца
 • 1/2 шолји млеко
 • 1/4 лажици екстракт од ванила
 • цимет
 • 3 јагоди
 • 2 лажици еурокрем
 • шлаг по желба

Подготовка:

 1. Од јајцата, ванилата, млекото и циметот направете смеса за пржење, па лепчињата извалкајте ги во смесата. Испржете ги на тава со масло.
 2. Едно лепче ставете на чинија, ставете крем, исечени јагоди, па ставете друго парче. Повторете ја постапката.
 3. Над третото парче ставете шлаг по желба.
 4. На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк

5 намирници кои можат да ги заменат десертите

Ако јадете во ова време од денот никогаш нема да се здебелите

Баклава со вишни по одличен рецепт

Баклава

Класични благи мафини

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет 

Неговото височество: Топло-ладен колач

 

singlepost_text