Појадок, ручек и вечера: Нов рецепт за вкусни палачинки од компири

Појадок, ручек и вечера: Нов рецепт за вкусни палачинки од компири

Направете вкусни палачинки од компир, со состојки кои ќе дадат неодолив вкус и шмек на јадењето. Овој оброк може да ви биде и појадок, и ручек и вечера.

Состојки:

 • 200 гр пченично брашно
 • 200 мл млеко
 • 100 мл минерална вода
 • 2 јајца
 • 25 гр шунка од Пекабеско
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица сол, масло и магдонос
 • 1 лажица вегета

Подготовка:

 1. Компирот се лупи, се сечка ситно и се цеди, па му се додаваат брашно, млеко и саламата од Пекабеско, исечена на ситни коцки.
 2. Се додаваат и јајца, сол, магдонос, лук и вегета, па кисела вода.
 3. Во тава се загрева масло и се прави палачинка од смесата. Се пече од двете страни додека не добие боја.
 4. Можете да ги послужите со различни салати или кисела павлака.

Повеќе вести на Готви.мк

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди