Салата со маслинки и леблебија

Салата со маслинки и леблебија

Направете една необична и вкусна салата која ќе ви стане омилено јадење. Еве што ви е потребно за ова задоволство:

Состојки:

 • 2 шолји леблебија
 • 3 чешниња лук
 • 1 главица кромид
 • 10 маслинки без семка
 • 1/3 ситно исечени лути пиперки
 • 1 црвена пиперка
 • 1 домат
 • 1 лажица магдонос
 • шолја сок од лимон
 • морска сол
 • маслиново масло
 • бибер

Подготовка:

 1. Сè се сече ситно и се става во сад. Се додаваат зачини и масло и се меша.
 2. Вкусот е неодолив.

Прочитајте повеќе вести на Готви.мк

Врап со туна кој се прави за 5 минути

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство