Вкусни и здрави: Неколку причини зошто да јадете печурки

Вкусни и здрави: Неколку причини зошто да јадете печурки

Печурките се навистина вкусни и одлично одат со секое јадење. Крем супа со печурки, печурки на скара, полнети печурки, сос од печурки – како и да изберете да ги јадете, тие имаат навистина неодолив шмек, но исто така се и многу здрави.Печурките имаат цитин во себе, состојка која помага при алергии, а исто така и со редовно консумирање, го намалуваат ризикот од разни заболувања и тешката болест Алцхајмер.

Го зајакнуваат нашиот имунитет и ги чистат отровите од телото.

Па, од сега уживајте во вашиот омилен вкус без да се грижите за ништо. Со секое залче внесувате здравје во себе.

Поврзани вести на Готви.мк

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук