Вкусни пица бомбици – совршени за со пиво

Вкусни пица бомбици – совршени за со пиво

Направете вкусни бомбици со вкус на пица. Нема ништо подобо од ова мезе кое совршено оди со пиво.

Состојки:

 • 450 гр тесто
 • сос од домати
 • кулен
 • моцарела исечена на коцки
 • 3 лажици путер
 • 2 чешниња лук
 • сол и бибер
 • зачини
 • пармезан

Подготовка:

 1. Направете тесто, околу 450 грама, размесете го и на средината ставете сос од домати, кулен, коцка моцарела. Спојте ги краевите во круг.
 2. Ставете ги бомбиците на плех со хартија за готвење.
 3. Во сад настрана измешајте путер со лук, сол и бибер и други зачини по желба. Премачкајте ги бомбиците со овој сос.
 4. Печете 15-20 минути на 190 степени.Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Вкусен појадок

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text