Ручек идеја: Совршен и крцкав помфрит во рерна

Ручек идеја: Совршен и крцкав помфрит во рерна

Направете вкусни пржени компири од рерна. Имаат преубав вкус.

Состојки:

  • компири 
  • сол 
  • белка од јајце

Подготовка:

  1. Излупете и исечете ги компирите како за помфрит. Потопете ги во една белка во која сте додале малку сол и други зачини по желба. 
  2. Ставете ги компирите на хартија за печење. 
  3. Печете на 220 степени додека не добијат боја. 
  4. Уживајте во храната и гответе со љубов 🙂

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

 

singlepost_text