Риба со многу кромид – Вкусно и здраво

Риба со многу кромид – Вкусно и здраво

Направете вкусна риба со кромид. Ова јадење не само што е вкусно, туку е и многу здраво.

Состојки:

 • 800 гр риба ослич
 • 5главици кромид
 • 3 лука
 • 100 мл масло
 • 50 мл вода
 • зачини
 • лимон

Подготовка на рибата:

 1. Рибата добро се мие и чисти, па се мачка со масло, се сече на ленти и се става во тава за печење заедно со исечканиот кромид и лук. Се става и масло и вода одозгора.
 2. Се става рибата со рерна и се пече 30 минути на 200 степени.
 3. Декорирајте со лимон.
 4. Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

 

 

singlepost_text