Го нарекуваат и „Дрво на животот“ – Еве зошто треба да јадете кокос

Го нарекуваат и „Дрво на животот“ – Еве зошто треба да јадете кокос

Кокосот уште го нарекуваат и дрво на животот, а не е ни чудо со оглед на тоа колку му помага на организмот и колку го прави здрав.Кокосот помага при астма, бронхитис, изгореници, модринки, кашлица, запек, болна менструација, тумори и инфекции.

Исто така, тој е лек против опаѓање на косата.

Докажано е дека кокосот помага за работата на дигестивниот систем, тироидата, превенира канцер, помага при уринарни инфекции, го забрзува метаболизмот, а исто така и ги зајакнува забите и коските со своите витамини и состојки.

Не се двоумете, купете кокос или кокосово масло и живејте здраво.

Повеќе вести на Готви.мк

Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје

Веднаш тркнете во маркет да купите ананас

Тие се најздравото овошје – сигурно не ни помисливте на нив

Сутлијаш со шумско овошје

Добар старт на денот: Егзотичен напиток за енергија

ВИДЕО: 4 магични трикови со овошје

Заборавете на ледот – одсега само ова ќе го ставате во пијачката

singlepost_text