Дали знаете кој ја направил првата шолја чај?

Дали знаете кој ја направил првата шолја чај?

Сите го пиеме чајот, без разлика за каков вид се работи, тој смирува и има благотворно дејство врз организмот. Веројатно некогаш сте се запрашале кој го сварил првиот чај. Еве го одговоротЕдна интересна легенда вели дека во далечната 2737 година пред нашата ера, кинескиот цар Шен Нунг сварил вода за пиење во сад над отворен оган верувајќи дека зовриената вода е подобра за пиење.
Неколку листови од билката Camellia sinensis во тој момент сосема случајно влетале во садот со водата.Така настанал чајот кој денеска спасува и животи.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Енергија за цел ден: Почнете го денот со чоколадно смути

Портокалово смути – за да бидете активни цел ден

Смути од лубеница за почеток на денот – чувар на вашето здравје

Идеален појадок за викендот: Шарено смути за ден полн енергија

Направете смути од портокал кое децата ќе го обожаваат

Напиток кој го менува денот – Смути од кафе и банана

Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло

singlepost_text