Нивното височество сливите

Нивното височество сливите

Богати се со витамини, калиум, магнезиум, железо и растителни влакна. Имаат дури 87 грама вода и 11 грама јаглехидрати. Тоа е нивното височество-сливите!Сливите може да се јадат свежи, како компот, во торти, колачи, смути, сокови…а нивните витамини ќе ве одржат здрави и витални.

Спаѓаат во семејството на феноли и имаат благотворно дејство врз организмот.

Ако нивната површина е малку заматена, значи дека се свежи и вкусни. Замрзнатите сливи најдолго три месеци се чуваат во ладилник.

Поврзани вести на Готви.мк:

Протеините – основана ефикасните диети

Важни совети пред да започнете со диета

Напиток кој заменува 100 стомачни

Прочистете ја крвта со листови од коприва

Руски научник советува: Само со една билка ослободете се од стресот

5 намирници кои можат да ги заменат десертите

Магичен рецепт: За пет дена топи пет килограми

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

singlepost_text