Меки лепчиња со сирење – цело семејство ќе биде на трпеза

Меки лепчиња со сирење – цело семејство ќе биде на трпеза

Целото семејство ќе го соберете на трпеза со лепчиња со сирење од кои ќе се шири неодолив мирис.

Состојки:

  • 900 гр брашно
  • 2 шолји масло
  • 1 лажица сол
  • 1 квасец
  • ½ литри млеко
  • 1 јајце
  • сирење

Подготовка:

  1. Се прави тесто од состојките освен сирењето и се дели на неколку дела. Во секое од лепчињата се става сирењето помешано со јајца.
  2. Се редат парчињата во плех, се мачкаат со јајце и се печат околу 20-на минути.

Повеќе вести на Готви.мк

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

 

 

singlepost_text