Банани, бисквити и шлаг – лесна торта без стоење до шпорет

Банани, бисквити и шлаг – лесна торта без стоење до шпорет

Направете лесна торта за која ви се потребни само неколку минути за подготовка. Нема стоење до шпорет на горештините, се што ви треба се само неколку минути од вашето време за уживање.

Состојки:

 • 250 гр бисквити
 • 250 гр путер
 • 250 гр шеќер во прав
 • 5 банани
 • 4 ќеси шлаг
 • 4 јаболки

Начин на подготовка:

 1. Најпрво се матат маргаринот и шежерот во прав, па се додаваат бисквитите кои претходно ќе ги измелите, јаболката кои ќе ги изрендате и 3 пасирани банани.
 2. Се прави торта со половина од смесата која ја приготвивте, а во средината се ставаат 2
 3. сечени банани на кругови.
 4. Одозгора се става и другиот дел од смесата.
 5. Најгоре се украсува со шлаг и со кругови банана.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат