Започнете го денот со пржени панцероти со вашите омилени намирници

Започнете го денот со пржени панцероти со вашите омилени намирници

Направете вкусни пржени панцероти кои може да ги филувате по ваш избор. Вкусно предјадење за целото семејство. Миризбата ќе ги привлече сите во кујната. 

 

Состојки:

 • 500 гр брашно 
 • 400 мл млака вода 
 • 1 квасец 
 • 1 лажица сол 
 • 1/2 лажица шеќерСостојки за фил:

   

 • 250 мл сос од домати 
 • 200 гр кашкавал ајдамер 
 • оригано

Подготовка:

 1.  Се прави тесто од состојките и се остава да нарасне. По еден час, се вадат кругови од него. 
 2. На секој се става сос од домати и ајдамер, па се затвара и краевите се дупнуваат со вилушка. 
 3. Се пржат во тава на масло додека не добијат златна боја. 
 4. На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.Мк

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

 

singlepost_text