Тиквички во крем сос со месо – Ручек готов за 30 минути

Тиквички во крем сос со месо – Ручек готов за 30 минути

Тиквички во комбинација со пилешко се одличен избор за ручек готов за само 30 минути.

Состојки:

 • 400 гр бело месо
 • 3 тиквички
 • 1 главица кромид
 • малку сол
 • 150 мл павлака за готвење

Подготовка:

 1. Месото се сече на коцки, а лукот се чисти и ситно се сече. Тиквичките се мијат и се лупат. Се сечат на коцки и се посолуваат.
 2. Во шерпа се загрева масло, се става кромидот, кратко се динста, па се додаваат месото и зачините, па покриено со капак се динста 20 минути.
 3. Во месото се додаваат тиквичките исцедени од водата. Се оставаат да динстаат додека не омекнат.
 4. На крај се додава павлаката, и се остава уште пет минути на шпорет.
 5. ПРЕДЛОГ: Можете да подготвите тестенини како прилог.
 6. На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквичка

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

ВИДЕО: 3 брзи видео рецепти за пица

Печена пица палачинка

Пица на два ката

ВИДЕО: Рецепт за пица кој не се пече во рерна

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

singlepost_text