Солена закуска: Вксуно крокети од кајгана

Солена закуска: Вксуно крокети од кајгана

Вкусна солена закуска која ќе ве држи сити цел ден. Подгответе крокети од јајца.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 1 кромид
 • 4 парчиња леб
 • 1,5 дл млеко
 • 6 лажици презла
 • бибер
 • сол

Подготовка:

 1. Во едно разматено јајце додадете го млекото. Парчињата леб исечете ги на коцки и прелијте со смесата од јајца и млеко.
 2. На тава со масло испржете го кромидот, додајте ги преостанатите јајца и направете кајгана во која ќе додадете сол и бибер.
 3. Смесата со јајца, млеко и леб со кајганата ставете ја во презла, па пржете на тава.
 4. Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

Печен спанаќ со јајца

ВИДЕО: Нема повеќе печење или пржење јајца, туку…

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

 

singlepost_text