Пире со многу зеленчук – омиленото јадење со поинаков вкус

Пире со многу зеленчук – омиленото јадење со поинаков вкус

Направете вкусно пире од компири со многу зеленчук. Верувајте, вкусот е незаменлив.

Состојки:

 • 600 гр компир
 • 100 гр морков
 • 50 гр спанаќ
 • 20 гр целер
 • 20 гр лук
 • 50 гр масло
 • 150 мл млеко
 • сол
 • зачини по избор

Подготовка:

 1. Компирот се лупи и се сече на коцки па се вари во солена вода. Откако ќе се свари, му се додаваат сите зеленчуци исечени на кругови, заедно со сол, масло и млеко.
 2. Сè се меша додека смесата не стане хомогена.
 3. Додајте зачини по вкус.
 4. Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

 

 

singlepost_text