Сочен колач со чоколадо готов за 30 минути

Сочен колач со чоколадо готов за 30 минути

Направете колач со чоколадо кој ќе биде на маса за 30 минути.  Овој десерт, со намирници во оваа количина е доволен за шест лица.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 12 лажици масло
 • 4 лажици кокос
 • 1 прашок за печиво
 • 2 лажици какао
 • 12 лажици брашноСостојки за прелив:

   

 • 20 лажици шеќер
 • 1/2 литар вода
 • 200 гр шлаг
 • 250 мл кисела вода
 • 50 гр чоколадо

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќерот и се додаваат сите состојки за тестото. Матете додека да добиете компактна смеса. Ставете ја смесата во плех или калап да се пече на умерена температура околу 30 минути.
 2. Се матат состојките за фил, и се сипуваат врз колачот.
 3. Декорирајте со рендана чоколада.Уживајте во десертите и гответе со љубов 🙂

Повеќе десерти на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

 

singlepost_text