Огромни штети од поплавите, хуманост од сите страни, сеизмолозите смируваат дека ќе нема земјотрес

Огромни штети од поплавите, хуманост од сите страни, сеизмолозите смируваат дека ќе нема земјотрес

Цела недела по поплавите кои зафатија делови на Скопје, а каде особено беше погодено селото Стајковци, сеуште никој не излегува со конкретен рок кога можеме да очекуваме целосно санирање на првичнит штети.

Очигледно невремето нанело толку многу штети што е тешко да се одговори на прашањето кое сите ги интересира: Има ли крај на расчистувањето на калта? До кога ќе трае маката на жителите погодени од оваа природна катастрофа.

Истовремено, десетици или стотици илјади луѓе се мобилизирани и секој на свој начин се труди да помогне. Некој е на лице место во загрозените региони, многумина се на пунктовите за помош, а огромен број на хумани граѓани, компании и организации ширум цела Македонија донираат секој колку што може.

Целиот регион, па и светот веќе најави финансиска и друга помош за нашата земја, а донации се собираат во повеќе градови на Балканот.

И овојпат помеѓу граѓаните се појавија стравувања од можни земјотреси во Скопје, но сеизмолозите смируваат. Тие велат дека не постои никаква научна поврзаност помеѓу земјотресите и поплавите.

Повеќе вести на Gotvi.mk:

ФОТО: Како Skyrunning Србија го претставија невремето во Скопје

ВИДЕО: Еве колку силно се гледало скопското невреме од Косово

БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите

Фондацијата на Ана и Владе Дивац повикуваат светот да донира за настраданите во поплавите

Пекабеско донираше 2,4 тони млеко и конзервирана храна за настраданите во поплавите

(ФОТО) Слаткар: Остај тастатурата и фати се за лопата

Сања за акцијата на Слаткар: Маж ми, дел од големите мажи!

НЕВРЕМЕ: Донации за семејствата на загинатите и настраданите во поплавите – Еве како да помогнете

Еве како да донирате за настраданите во поплавите

singlepost_text