Ручек од соништата: Зачинето пилешко

Ручек од соништата: Зачинето пилешко

Направете вкусно пилешко месо на пикантен начин. Верувајте, нема подобар вкус 🙂

Состојки:

 • 800 гр батаци
 • 1 кромид
 • 50 гр сланина
 • 3 чешниња лук
 • 5 лажици масло
 • 100 мл доматен сос
 • 450 гр грашок
 • 400 гр компири
 • зачини
 • бело вино за шмек

Подготовка:

 1. На масло во тава се пржи пилешкото месо, па се додаваат ситно сечканиот кромид и лукот, потоа сланината и сосот од домати, заедно со виното. Сè се динста и се ставаат зачини.
 2. Додадете го грашокот и сечените компири. Се динста уште 20 минути.
 3. Наросете магдонос за декорација.Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text