Специјалитет кој ќе го јадете цел ден: Тури-потпечи

Специјалитет кој ќе го јадете цел ден: Тури-потпечи

Направете вкусен специјалитет кој може да се јаде во било кој дел од денот.

Состојки:

  • 1/2 кг пченкарно брашно 
  • 1/2 кг пченично брашно 
  • масло 
  • сол

Подготовка на тури-потпечи:

  1. Се прави тесто како за палачинки, одделно од двата типа на брашно. 
  2. Се мачка тепсија со масло и се става смесата со пченкарно брашно, па се пече, па се става одозгора смесата со пченично брашно. Се попрскува со вода. 
  3. Се пече ред по ред додека не се истроши смесата. 
  4. Послужете со јогурт и сирење.Добар апетит 🙂

Повеќе вести на Готви.мк

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами