Спанаќот е добар и за видот

Спанаќот е добар и за видот

Спанаќот освен што е извор на железо корисно за нашето здравје, има и многу други позитивни страни за кои веројатно не сте ни знаеле.Имено, спанаќот содржи витамини А, Ц и К, магнезиум, калциум и бета каротен. Помага за многу болести и ризикот од губење на видот.

Ова е докажано преку група луѓе кои имале рани знаци на болеста Макуларна дегенерација, која го уништува централниот вид, а е поврзана со стареењето.

Се покажало дека спанаќот со сите свои состојки благотворно делува на видот и го забавува развојот на оваа болест која доаѓа со годините.

Дефинитивно Попај бил во право 🙂

Повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Цел живот погрешно сме јаделе лубеница, погледнете како треба

ФОТО: Креативен начин за сервирање лубеница

Дињата како лек – Свежина и здравје во летните денови

Еве ги новите цени во Грција

Летово бидете во топ форма: 3 намирници со кои ќе слабеете

Мохито овошна салата – рецепт за летно разладување

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

singlepost_text