ПРИРОДНО: Рецепт со кој ќе ги прочистите бубрезите од отрови

ПРИРОДНО: Рецепт со кој ќе ги прочистите бубрезите од отрови

Многу токсични материи може да предизвикаат заболување на бубрезите, уринарниот тракт и бешиката, а овој пијалак може да ви помогне да ги прочистите.

Бубрезите се еден од највиталните органи во нашиот организам. Тие секојдневно филтрираат над 200 литри крв како би ги елиминирале штетните материи кои ги внесуваме во организмот. Бубрезите всушност претставуваат вид одбранбен механизам кој во текот на денот преку урината се ослободува од околу 2 литри отпадни материи и вишок на вода.

Најголемите непријатели на бубрезите се: генетски модифицираната храна, протеините од животинско потекло, вештачките засладувачи, газираните пијалаци, кофеинот и цигарите.

За да ги прочистите бубрезите, добро е да пиете поголема количина вода, но одвреме-навреме и следниот напиток.

Состојки:

  • свежо цеден сок од 1/2 лимон или лимета
  • 1 киви
  • 1/2 шолја ореви
  • 1 банана
  • 1/2 лажица магдонос
  • 1 чаша вода

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во блендер и измиксајте ги.
  2. Лимонот најпрво исцедете го па додадете го сокот во блендерот.

СОВЕТ: Сокот е најдобро да се пие наутро.

Повеќе вести на Gotvi.mk:

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

 

Преземено до Хајд Парк